Blog
Jutud agiilsest tarkvaraarendusest
Mis on RICE mudel tootearenduses?
Tootearenduses ei ole meil kunagi piisavalt aega ega raha, et kõiki soove ellu viia. Tooteomanikud kaaluvad pidevalt, milliseid arendusi teha ja millised tegemata jätta ning õigeid otsuseid ei ole sugugi lihtne teha. RICE mudel aitab meil tööde prioriseerimisel kiiremini õigemaid otsuseid teha.
Tooteomaniku 8 suurimat viga
Tooteomaniku roll on kõige tähtsam roll tarkvaraarenduse meeskonnas. See roll ei ole kaugeltki lihtne, vastutusvaldkond on suur ja kirju, töökoormus tavaliselt samuti ja nii võibki juhtuda, et kuskilt hakkavad “õmblused kärisema”. Olen kokku pannud kaheksa enim levinud tooteomaniku viga, mis on tootearenduses kõige suurema mõjuga.
Kuidas viia läbi Scrum Retro koosolekut?
Minu käest küsitakse üpris tihti, et kuidas siis ikkagi Scrum Retro koosolekut õigesti läbi viia, nii et inimesed ka järgmine kord sellel heameelega osaleda tahaksid. Ja see on väga õige küsimus, sest oskamatul moel Retro koosolekut läbi viies läheb see suure tõenäosusega aia taha ja inimesed saavad loodetud kasu asemel hoopis traumaatilise kogemuse. Õnnestunud Retro koosolek on aga ääretult kasulik. Siit leiad detailse samm-haaval kirjelduse kuidas oma esimest Retrot läbi viia või kui oled juba neid varem teinud, siis leiad ehk uusi kasulikke nippe.
Kuidas mõõta Scrum Masteri tööd?
Mille järgi sa tead, et arendusmeeskonna Scrum Master teeb oma tööd hästi? Scrum Masteri töö edu ei saa mõne numbrilise väärtuse põhjal hinnata, aga annan sulle 5 peamist edukriteeriumit, millest lähtuda.
Agiilsuse postrid
Postrid on sõnumi edasiandmisel väga tänuväärsed abivahendid ja visualiseerimises peitub suur jõud. Enne koroona aega kasutasin neid koosolekuruumide seintel, nüüd virtuaalsel Zoomi ajastul aga Miro keskkonnas. Siit leiad mõned minu tehtud agiilsuse postrid ja mõned lemmikuid teistelt autoritelt. Kõik on mõeldud vabalt kasutamiseks!
Agiilsed trendid 2021
Aasta 2020 ettenägematud sündmused on näidanud, kui oluline on kiire muutuva ümbruskonnaga kohanemine ja agiilne lähenemine. Agiilsed trendid aastal 2021 peegeldavad globaalset majandusolukorda ja kohanemist muutunud maailma uute vajadustega. Allpool toon välja TOP5 agiilset trendi, mida näeme järjest rohkem nii alanud kui järgnevatel aastatel.
Agiilne mõtteviis ja müüdid selle ümber
Mõistet “agiilne” on ilmselt paljud inimesed kuulnud erinevates kontekstides – nii koerte treeningutest rääkides, IT ja tarkvaraarenduse juttudes, organisatsiooni juhtimise teemades, ja mujal. Kirjutan lahti 9 müüti, mis mõiste “agiilne” ümber ringlevad ja mida olen oma töö käigus tihti kohanud.
Mis on agiilsus?
Agiilsus on võime luua muutusi ja neile reageerida. See on viis ebakindlas ja muutuvas keskkonnas toimetulekuks ning selles edu saavutamiseks.
Riigihanke vaidlustamine IT-teenuste sektoris
Olen juba mõnda aega tahtnud purustada linnalegendi “Kõik riigihanked vaidlustatakse”. Toon välja konkreetsed numbrid, mis tõestavad vastupidist – riigihanke vaidlustamine ei ole sugugi sage nähtus.
Agiilse tarkvaraprojekti kodukord. Kodukorra näidis [2020]
Tarkvara projekti kodukord on oluline osa uue välise partneriga koostöö alustamisel, mis aga paraku tihti arutamata ja sõlmimata jääb. Ometi sõltub sellest kokkuleppest palju, sest keegi meist ei ole telepaat.
Kes on Scrum Master? Kas agiilne projektijuht?
Päris tihti näen Eesti tarkvaraarenduse projektides järgmist skeemi: arendusfirma kirjeldab pakkumises kaunisõnaliselt, et nad arendavad agiilselt ja kasutavad Scrum metoodikat. Meeskonna kirjelduses on kirjas, et Scrum Masteri rolli täidab projektijuht. Paistab kõik okei?
Aga just siit algavadki põhimõttelised probleemid. Olen ka ise olnud korraga nii täitja projektijuhi kui ka Scrum Masteri rollis ja elanud läbi kõik valulised isiksuse lõhenemise probleemid, mida selline korraldus on põhjustanud.
Jira ja veel 8 tasuta projektihaldustarkvara
Seekord räägin lähemalt agiilse arenduse jaoks mõeldud projektihaldustarkvaradest – olen välja valinud 9 tarkvara, mis on maailmas populaarsed ja millel on olemas ka tasuta versioon, osadel vaesem, osadel heldem:
Veebisaidi ärieesmärgid – milleks neid seada ja mõõta?
Veebisaidi ärieesmärgid (KPI – Key Perfomance Indicators) on veebi edukuse mõõtmisel sama olulised kui ettevõtte eesmärgid äri juhtimisel, sest “sa saad seda, mida mõõdad”.
Kui sa ei ole varem selle teema peale eriti mõelnud, siis siit leiad terve rea näiteid, mis aitavad sul analüüsida ja koostada omaenda veebisaidi või e-poe eesmärke.
Tarkvaraprojekti riskid. Riskiplaani näidis.
Dialoog elust enesest, ühe tarkvara auditi läbiviimise käigus. Mina: “Hästi, vaatame nüüd üle projekti riskid hetkeseisuga.” Nooremapoolne projektijuht: “Tead, ega mind need riskid tegelikult üldse ei huvita, ma tahaks ainult asja ägedalt valmis teha.”
Tasuta whiteboard tööriistad
Kui korraldad oma tiimiga virtuaalseid koosolekuid ja aeg-ajalt on vaja pidada maha ühiseid ajurünnakuid, kaasavaid töötubasid, retrospektiive jms, siis on füüsilise tahvlipinna asendamiseks olemas suurepärased ühise tahvli (whiteboard) tarkvarad.
Mis on Knosteri Mudel ja milleks seda kasutada?
Knosteri Mudel [1] on lihtne ja võimas tööriist neile, kes peavad olulisi muudatusi juhtima – projektijuhid, tiimijuhid, ettevõtte juhid, jt. Mudel on kasulik kui tahad mõista kuidas inimesed psühholoogiliselt muutustega kaasa tulevad ja kuidas nad suurte muutustega igapäevaelus hakkama saavad.
Kuidas koostada head veebihanget? Tehnilise kirjelduse näidis
Tehnilise kirjelduse ehk lähteülesande kvaliteedi tähtsust on võimatu ülehinnata. Sa saad seda, mida küsid. Jagan siin tehnilise kirjelduse näidisdokumenti, mille saad kas aluseks võtta või üle vaadata ega midagi olulist ei ununenud.
Kuidas koostada head veebihanget? Hanke tingimuste valik
Eelmises blogipostituses rääkisin hindamiskriteeriumite valikust kui ühest levinuimast tüüpveast riigihanke koostamisel. Tegelikult on hankes veel mitmeid tingimusi, millele tuleks sügavamalt tähelepanu pöörata.
Kanban vs Scrum
Scrum ja Kanban võrdlus.
Kaks kõige enamlevinud metoodikat on Scrum ja Kanban: erinevate uuringute järgi on Scrumi kasutamise osakaal üle 50%, Kanbanil ja erinevatel hübriididel ca 15% ringis.
Kuidas koostada head veebihanget? Hindamiskriteeriumite valik
IT projektijuhile, kes hakkab uut hanket läbi viima
Viimasel ajal on mu töölauale sattunud järjest mitmeid veebihanke läbiviimise projekte, mille käigus olen tellijal aidanud koostada kas veebisaidi või mobiilirakenduse hanke dokumente, sh tehnilist lähteülesannet.
5 Minute Scrum Test
Scrum-checklist for regular health checks
Here is a simple Scrum test that gives you an instant idea of how well your team is following the agile Scrum Framework. It is based on Henrik Kniberg‘s popular Scrum checklist that is the best Scrum checklist I have used in my work.
Agiilsuse entusiastid Eestis
Siin on lühike ülevaade Eestis tegutsevatest agiilsusega seotud kogukondadest, teenusepakkujatest ja koolitajatest, mis mulle hetkel teada.
Agiilsuse blogi: millest ja miks ma blogin
See on mu teine tõsisem katse blogimaailmas ja mul on suur lootus, et seekord kestab mu motivatsioon kauem kui esimesel korral, mil suur GDPR tuhin umbes aastaga üle läks – https://gdpr-blog.ee.
Iga uus kontakt on võimalus uueks ja põnevaks koostööks - kirjuta või helista mulle ja arutame kuidas saaksin Sind aidata.
Esimene konsultatsioon ja pakkumise tegemine on alati tasuta.